Banner
onlinehardloopwinkel.nl

Een glaasje minder in 2012?

druppel

Een nieuw jaar start voor veel mensen met goede voornemens. De meesten willen afvallen, stoppen met roken of meer gaan sporten. Ook matigen of zelfs stoppen met het gebruik van alcohol behoort tot de goede voornemens die ik dit jaar voorbij heb horen komen. Het laatstgenoemde voornemen staat vast en zeker in verband met de ‘1 januari kater’.

Sommigen drinken een glaasje wijn voor de smaak, een biertje voor de gezelligheid of slaan shot na shot achterover om dronken te worden. Bij de eventuele gevolgen en gezondheidsrisico’s van deze gewoontes wordt te weinig stil gestaan. Voor de mensen die in 2012 minder willen gaan drinken hoop ik dat deze bijdrage helpt bij het volhouden van dit voornemen.

Energiebron
Alcohol levert veel energie en kan hierdoor bijdragen aan het ontstaan van overgewicht. Dit betekent ook dat het gebruik van alcoholische dranken een afvalpoging de das om kan doen. Als je kijkt naar de hoeveelheid energie per gram, dan levert alcohol (7 kcal) zelfs meer energie in vergelijking met een gram koolhydraten (4 kcal). De calorieën die je binnenkrijgt door het gebruik van alcoholische dranken worden omschreven als ‘lege calorieën’, omdat ze geen nuttige voedingsstoffen bevatten. Bovendien gaat het gebruik van alcohol regelmatig samen met een nootje of blokje kaas en dan gaat het met de calorieën al snel verkeerd.

Risico’s
Wanneer je structureel te veel alcohol gebruikt, levert dit niet alleen het risico op het krijgen van een ‘bierbuikje’. Overmatig alcoholgebruik kan op termijn leiden tot schade aan organen en zelfs tot een verhoogd risico op hart- en vaatziekten en bepaalde vormen van kanker. Vastgesteld is dat bij vrouwen al bij meer dan één glas alcohol per dag en bij mannen bij meer dan twee glazen per dag de ziekterisico’s toenemen. Het is bovendien belangrijk om niet elke dag alcohol te gebruiken om gewenning te voorkomen. Voor veel topsporters is alcoholgebruik sowieso not done en niet alleen omdat het lege calorieën zijn. Alcohol heeft een vochtuitdrijvend effect, hierdoor kan het lichaam extra vocht verliezen. Zoals ik in een voorgaande blog al heb uitgelegd is een goede vochtbalans belangrijk om optimaal te kunnen presteren. Ook het rehydratieproces verloopt minder snel als gevolg van alcoholgebruik. Alcohol na het hardlopen is dus niet raadzaam.

Koolhydraten
Weet je van te voren dat je na het hardlopen toch aan de alcohol gaat, let er dan op dat je eerst wat koolhydraten eet. Het liefst gewoon een volledige (herstel)maaltijd, maar eet anders in ieder geval iets kleins. Bijvoorbeeld een krentenbol of een schaaltje yoghurt met een banaan en zorg dat je volop water drinkt. Wist je trouwens dat wanneer je alcohol op een lege maag drinkt ongeveer 20% direct door de maagwand wordt opgenomen en je al na een minuut het effect kunt voelen? Als je uitgaat of om een andere reden veel drinkt, let er dan op dat je tussendoor veel water drinkt.

Gewoonte
Vaak is het glaasje wijn bij de borrel of de avondmaaltijd ook een gewoonte en gewoontes zijn moeilijk te doorbreken. Sommige mensen zijn zich er ook niet van bewust hoeveel ze daadwerkelijk drinken en zien hun slaapmutsje ook niet als een glas alcohol terwijl dit wel het geval is. Om inzicht te krijgen in je eigen alcoholgebruik zou ik aanraden om eens een week voor jezelf bij te houden hoeveel je drinkt. Het is misschien niet ‘cool’ om te zeggen dat je minder wilt drinken, maar ik ben ervan overtuigd dat veel mensen ook drinken uit gewoonte en om er maar bij te horen.

Blijf realistisch
Let er op dat je voornemen realistisch is. Als je gek bent op een wijntje, dan moet dit zo nu en dan kunnen en geniet er dan ook bewust van. Maak je goede voornemen bespreekbaar en spreek bijvoorbeeld met je partner af om maximaal één glas per dag te drinken of om bijvoorbeeld alleen in het weekend (gematigd) te drinken. Een periode van volledige onthouding, zeg twee weken, is echter wel aan te raden juist om van die gewenning af te kunnen komen. De beste motivatie om minder alcohol te gebruiken is in mijn ogen dat je gezondheid er op vooruitgaat.

Nog de beste wensen en graag tot volgende maand!

Pradeep Goppel


OPROEP: hardloper/sporter gezocht!

Zoals jullie inmiddels weten volg ik de “Post-HBO Opleiding Sportdiëtiek”. Hiervoor ben ik op zoek naar een fanatieke sporter die interesse heeft in een (gratis!) sportvoedingsadvies.

Ik heb zojuist een vijf maanden durende stage bij een sportdiëtiste afgerond en heb hier reeds ervaring op kunnen doen in de begeleiding van sporters. Een goed uitgedacht sportspecifiek voedingspatroon levert een bijdrage aan de prestaties van een sporter tijdens trainingen en wedstrijden. Ook een sporter die wil afvallen, of juist graag meer spiermassa wil creëren, heeft baat bij een sportvoedingsadvies.

Dus ben (of ken) je iemand die serieus (minimaal 4 uur per week) met zijn of haar sport bezig is en baat zou kunnen hebben bij een beter voedingspatroon? In verband met het voeren van consulten is het wel belangrijk dat je in of in de omgeving van Amsterdam woonachtig bent.

Stuur een e-mail naar Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien. . Ik neem dan contact met je op. Alvast bedankt!