Slim sporten, opbouwend bezig zijn

Loop jij hard omdat je harder wilt lopen of loop je hard omdat je gewoon wat fitter wilt zijn in het 'normale' leven?
In beide gevallen wil je meer energie. De sporter zal die energie willen gebruiken om betere sportprestaties te leveren. De liefhebber (of de moeter) zal de extra energie gebruiken voor een scherp brein (met een goed boek) of een uurtje minder slaap. Het profijt van training waardoor topsporters steeds sneller kunnen en wij verbeteren als we met regelmaat sporten wordt uitgelegd met de supercompensatiecurve.
Supercompensatiecurve
Hieronder zie je een verticale as waar prestatieniveau bij staat. In de horizontale as staat tijd. De 5 groene pijltjes staan voor 5 trainingen. Bij het eerste groene pijltje is zie je het prestatieniveau (of de energievoorraad) dalen. Simpelweg omdat je energie gebruikt tijdens het hardlopen. Na een periode van rust zie je dat het energieniveau zich herstelt tot in de oude staat, waarna het wat extra energie aanmaakt. Deze extra energie is winst van de training. Door dan opnieuw te sporten zakt je energieniveau weer, waarna je door rust weer in de oude staat komt en wat extra aanmaakt. Enzovoorts, enzovoorts.

Uit dit principe leren we 3 belangrijke punten:
1. Rust is minstens zo belangrijk als het sporten. Ademhalingsoefeningen helpen je te ontspannen.
2. Als je de energievoorraden helemaal leeg trekt wordt opbouwen moeilijk.
3. Regelmatig een nieuwe prikkel is belangrijk.
Uitleg bij bovengenoemde punten:
1. Rust
Als je te kort rust of je rust wordt verstoord door spanning en ergernis, dan zit je niet op je extra piekje. Je doet jezelf hiermee te kort en het kan zelfs zijn dat je ongemerkt vermoeidheid begint op te bouwen als je te kort rust. Tijdens het sporten merk je dat niet, maar 36 uur later wel. Je kunt dit eenvoudig controleren door na te gaan hoe je jezelf voelt 36 uur na de inspanning. Als je dan erg vermoeid bent, of je hebt een extreme suikerbehoefte, dan sport je te intensief. Voel je je na 36 uur juist extra energiek? Dan zit je goed.
2. Energie
Hoe ver de lijn vanuit het begin naar beneden gaat is afhankelijk van de sportduur en intensiteit. Als je zo lang mogelijk, zo hard mogelijk gaat hardlopen, dan is de lijn veel verder naar beneden omdat je voorraden helemaal leeg zijn. Het duurt dan veel te lang voor je hersteld bent, zodat je niet regelmatig kunt sporten voor een goede opbouw.
3. Nieuwe prikkel
Stel je zou bij de winst van het tweede pijltje drie weken niet sporten. Dan zul je de winst ook kwijt zijn omdat het lichaam geen prikkel gekregen heeft om de voorraden ook echt te gebruiken. Drie keer in de week hardlopen blijft ideaal om gericht op te bouwen.







